Projektant mody Kenneth Cole powiedział kiedyś: „Kobieta zakochuje się siedem razy w roku. Sześć z nich to buty” (cóż za optymista!). W drugim poście cyklu „Stylowa biblioteka” uwagę poświęcimy pozycji, obok której nie przejdzie obojętnie żadna wielka miłośniczka butów. „Francuski szyk! Na obcasach” to książka napisana przez dwie Francuzki:  Frederique Veysset i Isabelle Thomas. Zatem sprawdźmy, czy rzeczywiście dowiemy się z niej (tak jak sugeruje podtytuł) wszystkiego o butach?

Najwięcej miejsca w książce zajmuje omówienie różnorodnych fasonów obuwia, między innymi takich jak szpilki, balerinki, sandały, oksfordy czy kozaki. Zawsze na początku rozdziału możemy zapoznać się z krótkim rysem historycznym danego modelu, następnie dostajemy sporą dawkę inspiracji i porad stylizacyjnych (nie tylko poprzez tekst, lecz również dzięki zdjęciom, których jest naprawdę bardzo dużo). Dalsze rozdziały poruszają kwestie doboru odpowiednich rajstop, przechowywania i czyszczenia obuwia oraz pielęgnacji stóp. Co kilka stron napotkamy także wywiady z projektantami obuwia, dyrektorami artystycznymi domów mody, szewcami oraz stylistami. Na końcu znajdziemy obszerną listę paryskich sklepów i butików wartych odwiedzenia.

     Czy książkę polecam? Cóż, jeśli szalejecie na punkcie butów, lub chcecie pogłębić swoją wiedzę dot. stylizacji, to warto umieścić tę pozycję w swojej biblioteczce. Osobiście miałam pozytywne wrażenia, chociaż liczyłam na więcej informacji merytorycznych, zwłaszcza dotyczących historii lub samego procesu produkcji obuwia. Jeżeli chodzi o moje subiektywne odczucia, to podsumowałabym je tak:

  • na plus – treść książki może nie jest zbyt głęboka, ale uważam, że potrafi zachęcić do eksperymentowania i wyjścia poza utarty schemat. Zdjęcia ukazują pewne siebie francuskie kobiety w różnym wieku, które nie boją się zabawy kolorami i fasonami. Powiem szczerze, że chciałabym zobaczyć więcej takiej stylizacyjnej odwagi na naszych ulicach.
  • na minus – po pierwsze momentami książka jest odrobinę infantylnie napisana, zwłaszcza we wstępie (rozbroiło mnie na przykład stwierdzenie, iż buty „odzwierciedlają nasze emocje i wielowymiarowość duszy” s.7). Po drugie, zdecydowana większość prezentowanych marek jest niedostępna dla przeciętnej kobiety mieszkającej w Polsce. Są to głównie luksusowe firmy francuskie… oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak sprzedaż wysyłkowa, jednak sporą barierą dla wielu osób pozostaje nadal kwestia finansowa.

Czy powyższy opis zachęcił Was do lektury? A może już przeczytaliście „Francuski szyk! Na obcasach” i macie całkiem odmienne wrażenia? Czekam na Wasze opinie w komentarzach, a jeżeli przegapiliście poprzedni post „Stylowej biblioteki”, i chcecie nadrobić zaległości, to znajdziecie go tutaj.

Omawiana książka: F. Veysset, I. Thomas, Francuski szyk! Wszystko o butach, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016.

Udostępnij:
Autor: Diana Bryg-Opido
Jestem osobistą stylistką, personal shopperem oraz makijażystką. Pracuję przy sesjach zdjęciowych, a także zajmuję się zagadnieniami z dziedziny kreowania wizerunku, etykiety, dress-code i slow fashion.